Informacje o medycynie mitochondrialne, które warto znać

Informacje o medycynie mitochondrialne, które warto znać

Medycyna mitochondrialna to nowy, ale bardzo prężnie rozwijany dział medycyny. Medycyna mitochondrialna może być kluczem do długowieczności. Co więcej, stosując się do jej zaleceń będziemy mogli żyć nie tylko dłużej, możemy być o wiele zdrowsi. Swoją uwagę medycyna mitochondrialna skierowała na mitochondria.

Czym one się zajmują?

Mitochondria są mikroskopijnymi organellami, które obecne są w każdej komórce ludzkiego ciała. Uznane zostały za “fabryki”, które produkują energię w drodze oddychania komórkowego.

Jeśli są w dobrej kondycji, produkcja energii odbywa się bez zakłóceń. Jednak, gdy kondycja mitochondriów pogarsza się, zaczyna pogarszać się także kondycja naszego organizmu. Mogą pojawić się problemy z tarczycą, pogorszeniu może ulec wzrok, słuch i węch. Częste infekcje również mogą wskazywać na to, że mitochondria są w złej kondycji. Celem medycyny mitochondrialne jest więc utrzymanie mitochondriów w dobrej formie.

W trosce o mitochondria: substancje mitochondrialne

Substancje mitochondrialne dostarczają mitochondriom składników odżywczych. Do istotnych dla mitochondriów substancji należą:

Z punktu widzenia medycyny mitochondrialnej ważną rolę odgrywa również glutation, koenzym Q10, kwas alfa liponowy, l karnityna, selen. Substancje mitochondrialne można uzupełnić przyjmując suplementy diety. Dostępna jest witamina B complex, chrom w tabletkach, mangan suplement. Substancji mitochondrialnych dostarczy także preparat witamina K2 mk7.